מהי זוגיות טובה?

 

מציאת "החצי השני", "הסיר והמכסה", "הנפש התאומה", או בקיצור, בן או בת זוג שיהיו לצידנו ויצעדו איתנו יד ביד במסע החיים, היא אחת הכמיהות המשותפות לכלל האנושות, והאחראיות על חלק משמעותי מחוויות הסבל והאושר שבקיום.

כששואלים אנשים בגילאים שונים, מה לדעתם הופך זוגיות למוצלחת מקבלים תשובות שונות, אם כי יש תחומים משותפים. צעירים לרוב, ישימו דגש על מושגים כמו משיכה פיזית וכיף. בגילאי העשרה עד עשרים פלוס, אין משמעות רבה מבחינת הזוגיות לצליחת משברים, או להתמודדויות עם קשיים, מאחר ואלה גילאים בהם אפשר בקלות לקום ולעזוב ולהמשיך לחפש אחר בן הזוג "המושלם".

זוגות בוגרים יותר, בגילאי 30 עד 50 כבר מבינים כי אין בן זוג מושלם. הם מבינים עד כמה לחברות, שיתוף, סובלנות ותקשורת, יש מקום חשוב בחיים הזוגיים. אחרי שהילדים נולדים, הופכים בני הזוג להורים, הקשר מעמיק, אך גם עומד בלא מעט ניסיונות וקשיים. התקופה הזו מכונה לעתים "שלב מאבקי הכוח" ונדרשים בה אורך רוח, שיתוף פעולה ויתורים ויצירתיות.

 

אם צולחים את השנים הקשות ואת משבר "הקן המתרוקן" זוכים ומגיעים לשלב "האהבה המודעת”. זוגיות יציבה ואוהבת בגיל הזהב היא נכס בעל ערך עבור מבוגרים. הוכח כי זוגיות קרובה בגיל הזהב תורמת משמעותית הן למצב הבריאותי והן למצב הנפשי של בני הזוג. בגילאים האלה הפרמטרים המשמעותיים ביותר לקשר הם תמיכה, תחושה של חיבור רגשי, פרגון, אמון, קרבה וחברות.

 

מה הם התנאים שצריכים להתקיים על מנת לבנות זוגיות טובה?

 

התאהבות ומשיכה ראשונית – שלב ההתאהבות הוא לא רק המהנה והמרגש ביותר במערכת היחסים, אלא הוא גם מתבקש ומתחייב מבחינה אבולוציונית, על מנת שנמשיך להתקיים ונעמיד צאצאים.

 

חיבור רגשי וחברות – אהבה שמקורה בעולם ערכים דומה, תחומי עניין ומטרות משותפות, הומור הדדי, מנטליות, ורקע תרבותי משיקים. פרמטרים אלה חיוניים לבניית קשר חזק, יציב ואינטימי שיוכל להתקיים לאורך זמן.

 

התאמה נפשית ופסיכולוגית – מה שנקרא "משלימים אחד את השני". מצב בו כל אחד מבני הזוג עונה על הצרכים הנפשיים של השני, אם זה בחום, במוחצנות, באינטלקט, בחומר, או בתפקודיות גבוהה וכדומה.

 

הכלה, קבלה, ויתור – לאורך שנות הקשר הזוגי, ישנם הרבה מאבקים, משברים אישיים ומשפחתיים. כל אחד בתורו צריך לדעת לתת מרחב, לסגת ולהבין את השני.

 

אלו תנאים בסיסים שאם שומרים עליהם לאורך השנים ניתן לשמור על זוגיות טובה. לעזרה נוספת של אנשי מקצוע אתם מוזמנים לבחור מבין מגוון אנשי המקצוע המופיעים בפורטל.

 

 

יש לך שאלה? המומחים שלנו ישמחו לענות